Aktualności


Spływ Papieski Śladami Jana Pawła II

W dniach 6-7 lipca Prezes Stowarzyszenia Via Natura Halina Janowska - Giłka uczestniczyła w Spływie Papieskim Śladami Jana Pawła II. Organizatorami spływu byli: Parafia Bożego Ciała w Tucholi oraz Senator RP Andrzej Kobiak.

To już 15. edycja, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wydarzenie wpisywało się w obchody Święta Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Wszyscy uczestnicy spotkali się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Zielony Wiatr” w Brdzie 5 k/Nadolnej Karczmy, na szlaku Brdy na odcinku od Mylofu do Woziwody.

Nie tylko spływ, ale i uczta dla ducha. W ramach wydarzenia odbyła się uroczysta msza święta oraz koncert. 

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Marszałka Województwa-Kujawsko Pomorskiego i dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

 

 

Wyjazd dla wyróżnionych uczniów SOSW w Tucholi.

Przez ostatnie kilka dni, wyróżnieni uczniowie z tucholskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, przebywali w malowniczych zakątkach Borów Tucholskich. Wyjazd ufundowała Halina Janowska-Giłka, Kawaler Orderu Usmiechu.

,,Nagroda za wyróżniającą postawę i bardzo dobre wyniki w nauce w roku szkolnym 2017/2018 na pobyt w Ośrodku Wypoczynkowym ,,Zielony Wiatr" w Brdzie" - czytamy w liście gratulacyjnym, który młodzież otrzymała od Haliny Janowskiej- Giłki, Prezes Stowarzyszenia VIA NATURA i Kawalera Orderu Uśmiechu. Nagrodzeni wraz z opiekunami spędziło kilka dni w Ośrodku Wypoczynkowym ,,Zielony Wiatr", zlokalizowanym Brdzie. W miniony wtorek, 16 października pani Halina Janowska - Giłka odwiedziła całą grupę w pensjonacie i przez cały dzień towarzyszyła im we wspólnej zabawie i spacerze. Nie zabrakło obopólnych podziękowań i upominków.

 

Finał Pleneru Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Brdzie

 

W miniony piątek, 21 września miał miejsce finał VII Międzynarodowy Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego w Brdzie. Wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem.
Organizatorem kolejnego pleneru jest tucholskie Stowarzyszenie Via Natura na czele z Prezes, Haliną Janowską – Giłką. Szczególną rekomendacją dla wydarzenia może być Patronat Honorowy Marszałka Województwa, Piotra Całbeckiego. Tegoroczny plener, śladem poprzednich edycji skupił kilkunastu wyjątkowych artystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. A w tym gronie, m.in. Jan Bonawentura Ostrowski, Daniel Pielucha czy Janusz Lewandowski. Komisarzem, jak co roku - znany malarz i pisarz, Jan Wołek.
Od 3 września w ośrodku ,,Zielony Wiatr”, zlokalizowanym w samym sercu Borów Tucholskich (Brda), artyści poszukiwali inspiracji. Udało się! Na wernisażu, 21 września zaprezentowano efekty dwutygodniowej pracy twórczej. Nie zabrakło oprawy muzycznej w wykonaniu Piotra Bukartyka. Pojawiło się wielu gości, oczywiście organizatorzy oraz m.in. Marszałek Piotr Całbecki, Europoseł Tadeusz Zwiefka, Przewodniczący Rady Miasta Tuchola Paweł Cieślewicz czy Dyrektor Filharmonii Pomorskiej Maciej Puto. Na otwarciu wystawy Halina Janowska – Giłka zapowiedziała kolejną wystawę poplenerową, która odbędzie się 4 października w Tucholskim Ośrodku Kultury.
Należy podkreślić walor edukacyjny wydarzenia. Co roku w ramach pleneru malarskiego, organizowane są warsztaty plastyczne dla młodzieży z Liceum Plastycznego z Bydgoszczy oraz szkół podstawowych z Powiatu Tucholskiego. Uczniowie pochwalili się swoimi pracami które finalnie oceniono przez jury złożone z obecnych artystów. Standardowo przewidziano nagrody i upominki, wśród których wyróżnione prace wystawiono obok prac artystów na wernisażu, a pojawią się także w TOK-u.
Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Województwie Kujawsko – Pomorskim.

 

 

 

Warsztaty plenerowe dla młodzieży

Trwa VII Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego w Brdzie... W ramach wydarzenia Halina Janowska - Giłka, Prezes Stowarzyszenia Via Natura zorganizowała warsztaty dla młodzieży z Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Artyści, na czele z komisarzem pleneru Janem Wołkiem, wybrali te najlepsze z najlepszych, które wezmą udział w wernisażu. Pani Prezes wręczyła uczniom podziękowania i słodkie upominki.

VII edycja Pleneru Malarskiego im. L. Wyczółkowskiego w Brdzie!

 

 

 

 

Papieski Spływ ,,Śladami Jana Pawła II" w Borach Tucholskich

13-15 lipca br. w miejscowości Brda k/Nadolnej Karczmy odbył się Papieski Spływ ,,Śladami Jana Pawła II". Z tej okazji pasjonaci kajaków, spotkali się na szlaku szlaku Brdy na odcinku od Mylofu do Gołąbka. Organizatorem wydarzenia była Parafia Bożego Ciała w Tucholi oraz Senator RP Andrzej Kobiak, a cała inicjatywa wpisana była w obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W wydarzeniu czynnie uczestniczyła Halina Janowska - Giłka, Prezes Stowarzyszenia VIA NATURA, która również udzieliła wsparcia organizacyjnego. 

Uczestnicy spływu wzięli udział w wyjątkowej mszy polowej prowadzonej przez ks. Ireneusza Kalfa, Proboszcza Parafii Bożego Ciała. Nabożeństwo popowadzili także: ks. Piotr Sadkiewicz - proboszcz Parafii Leśna w diecezji bielsko-żywieckiej, a zarazem Kawaler Orderu Uśmiech, ks. Marcin Schmidt oraz przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego Ziemi Świętej. 

W gronie gości znaleźli się, m.in.  Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Europoseł Tadeusz Zwiefka. 

Wydarzenie było wyjątkowe, rówież dlatego, że wsród wszystkich zebranych znalazło się aż trzech Kawalerów Orderu Uśmiechu: Halina Janowska-Giłka, Marek Michalak oraz ks. Piotr Sadkiewicz. 

Papieski Spływ Kajakowy zakończył występ znanej wokalistki i aktorki, Renaty Zarębskiej. 

Warto wspomnieć, że wszystkich uczestników ugościł Pensjonat ,,Zielony Wiatr".

Papieski Spływ Kajakowy został objęty Patronatem Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

30 maja br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi odbyły się uroczystości w ramach Światowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Dnia Dziecka i Dnia Matki. W wydarzeniu uczestniczyła Prezes Stowarzyszenia VIA NAURA, Halina Janowska-Giłka, która przekazała uczniom słodkie upominki. Pani Prezes podziękowała również zgromadzonym mamom za ich wielkie poświęcenie i trud w wychowanie dzieci z niepełnosprawnością. 

Uroczystości uświetniły występy artystyczne dzieci oraz nauczycieli, którzy przygotowali zabawną adaptację bajki ,,Kopciuszek".

 

 

Halina Janowska-Giłka z dyrektorem Filharmonii Pomorskiej, Maciejem Puto
Halina Janowska-Giłka z dyrektorem Filharmonii Pomorskiej, Maciejem Puto

Koncert w Filharmonii Pomorskiej dedykowany Irenie Sendlerowej 

13 kwietnia 2018 r. w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy odbył się koncert z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenie zadedykowano przede wszystkim Irenie Sendlerowej, wielokrotnie uhonorowanej tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, Damy Orderu Orła Białego i Kawalera Orderu Uśmiechu. Była też dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla przez Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu” (2003, 2007). Bohaterska Polka w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady około 2500 dzieci żydowskich.

W tym wyjątkowym koncercie uczestniczyła Halina Janowska-Giłka, która w 2014 r. również została Kawalerem Orderu Uśmiechu - jak dotąd jako jedyna w regionie Kujawsko-Pomorskim. Przypomnijmy, że jest to międzynarodowe odznaczenie przyznawane za wyróżniającą się działalność przynoszącą radość dzieciom. Pani Prezes osobiście podziękowała za zaproszenie dyrektorowi Filharmonii Pomorskiej, panu Maciejowi Puto.
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka przekazał wyrazy uznania i podziękowania dla dyrekcji Filharmonii Pomorskiej za organizację koncertu dedykowanego wybitnej Polce. Warto zauważyć, że na Sali nie zabrakło uczniów bydgoskiej Szkoły Podstawowej nr 58, noszącej imię Ireny Sendlerowej.
Koncert był wspaniałą okazją do bliższego poznania utworów żydowskich kompozytorów, m.in. Daniela Shalita – Out of the Dark (światowe prawykonanie) z partią solową Simki Heleda. 

 

 

 

Finał Konkursu GRAND PIK 2018

12 kwietnia br. w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Artystycznych Form Radiowych GRAND PIK 2018. Przedsięwzięcie od wielu lat skupia interesującyh artystów sztuki radiowej.

W gronie zaproszonych na galę gości znalazła się Halina Janowska-Giłka, Prezes Stowarzyszenia Via Natura. Finał konkursu uświetnił występ znanego artysty, Jacka Wójcickiego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Andrzej Drelich
fot. Andrzej Drelich

Finał IX Powiatowego Konkursu Ortograficznego o „Pióro Starosty"

17 marca 2018 r. w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi odbył się finał IX Powiatowego Konkursu Ortograficznego o „Pióro Starosty". Prace uczniów z 8 szkół podstawowych oceniało Jury w składzie: Halina Piesik (przewodnicząca), Ewa Ossowska oraz Beata Tajl.

Najlepsza w konkursie okazała się Amelia Pobóg- Lenartowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi. Drugie miejsce otrzymała Natalia Hoppe (Gimnazjum Powiatowe w Tucholi), a na trzecim znalazła się Wiktoria Trawińska (Szkoła Podstawowa w Śliwicach). W wydarzeniu uczestniczyła Prezes Stowarzyszenia Via Natura, Halina Janowska - Giłka, która wręczała gratulacje i nagrody laureatom.

 

 

 Wszystkim, tym starszym i młodszym, życzę radości ze wspólnie spędzonych chwil oraz spokojnych i pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia.

Wraz z wzajemną życzliwością, atmosferę przy wigilijnym stole przepełnią momenty roziskrzone wspomnieniami i uśmiechem.
W tym wyjątkowym czasie, niech zrodzi się w sercach odwaga,

by spełniać marzenia…i myśl, że samo życie może być ich spełnieniem.
W Nowym Roku życzę samych dobrych dni.

 

Halina Janowska-Giłka

Prezes Stowarzyszenia VIA NATURA

 

 

 

 

 

Kolejne stypendia Stowarzyszenia Via Natura przyznano!

7 listopada br. w auli Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. W wydarzenia uczestniczyła Prezes Stowarzyszenia Via Natura, pani Halina Janowska-Giłka, która wręczyła coroczne stypendia stowarzyszenia dla uczniów powiatu tucholskiego. Gratulujemy wszystkim stypendystom! Więcej na temat funduszu stypendialnego na stronie www.vianatura.tuchola.pl

 

 

 

 

Wernisaż prac z VI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Brdzie

20 listopada 2017r. w Tucholskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż prac z VI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, którego gospodarzami są Prezes Stowarzyszenia Via Natura, Halina Janowska-Giłka oraz Senator RP, Andrzej Kobiak. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Co roku artyści z całej Polski oraz z zagranicy przyjeżdżają do Ośrodka ,,Zielona Wiatr”, który znajduje się w samym centrum Borów tucholskich. Niepowtarzalny klimat miejsca i otoczenie, staja się inspiracją do powstawiania wyjątkowych dzieł.
Komisarzem pleneru jest niezmienne Jan Wołek.
W Tucholskim Ośrodku Kultury zaprezentowano tegoroczne prace malarzy: Iwana Griegoriewa, Ity Haręzy, Małgorzaty Kurek, Leszka Kurka, Tomasza Lubaszki, Jacka Łydżby, Jana Bonaventury Ostrowskiego, Daniela Pieluchy, Jana Wołka, Doroty Komar-Zmyślony, Katarzyny Zwolińskiej oraz rzeźbiarza- Krzysztofa Zielińskiego.
Wernisaż poprowadziła Halina Janowska-Giłka, Prezes Stowarzyszenia Via Natura, która w swoim wystapieniu przypomniała, że to dzieki Zbigniewowi Wodeckiemu plenery malarskie odbywają się w Brdzie.

Plener malarski dofinansowano z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partner Główny:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

 

 

 

 

 

 

Portret Zbigniewa Wodeckiego z pensjonatu "Zielony Wiatr". Autor Jan Wołek
Portret Zbigniewa Wodeckiego z pensjonatu "Zielony Wiatr". Autor Jan Wołek

Wyjątkowe wspomnienie...

Już w najbliższy piątek (20 października 2017), w Tucholskim Ośrodku Kultury odbędzie się Wernisaż prac z 'Międzynarodowego Pleneru Malarskiego 2017 w Brdzie'(Zaproszenie na wystawę). Od organizatorki pleneru, prezesa stowarzyszenia "Via Natura", pani Haliny Janowskiej Giłki dowiedzieliśmy się jak doszło do tego, że to wydarzenie artystyczne, przed kilkoma laty zagościło w Brdzie, w sercu Borów Tucholskich:

To był wyjątkowo ciepły letni wieczór. Zbyszek odpoczywał w towarzystwie przyjaciół i rozkoszował się magią małego pensjonatu nad Brdą. Szum Borów, rzeki, chór świerszczy, teatr świetlików i zapach powietrza - inny niż gdziekolwiek.
- Wiecie co? – powiedział nagle– tak sobie myślę, że to jest idealne miejsce na plener malarski.

Nie zwlekając chwycił telefon i zadzwonił do Janka Wołka.

- Słuchaj Janek, mam dla Ciebie rewelacyjną miejscówkę na plener.

- Z całym szacunkiem Zbyniu, ale co Ty wiesz o miejscach do malowania??? – odpowiedział pół żartem Janek.

- Przyjedź i zobacz – odrzekł krótko Zbyszek – zakochasz się!

I Janek przyjechał.

Do zakochania potrzebne mu były – jak teraz wspomina – 3 minuty,

Te 3 minuty trwają już 6 lat...

A wszystko dzięki Zbyszkowi, On tak lubił tu wracać... i to dzięki Niemu wracają inni w Borach zakochani.

W Zielonym Wietrze nieustannie czuć Jego obecność. Tam ciągle czeka na Niego Jego ulubiony pokój.

"Pokój nr 37"...

Tekst ten znajdzie się również na w katalogu wydanym przez TOK z okazji wernisażu.

Partner Główny:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

 

 

 

 

 

 

Zakończył się VI Międzynarodowy Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego. Relacja i wywiad z organizatorem

(Źródło: Reporter24.pl)

Wyjątkowym wernisażem zakończył się VI Międzynarodowy Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego w Borach Tucholskich. 22 września br. do Brdy (Rytel) przyjechali goście z całej Polski, w tym szczególnie z Powiatu Tucholskiego i Bydgoszczy. Bory Tucholskie ponownie zamieniły się w centrum sztuki. 

Tucholskie Stowarzyszenie „Via Natura” co roku zaprasza do udziału plenerze znanych artystów z całej Polski. Gospodarzami wydarzenia są przede wszystkim Prezes Stowarzyszenia „Via Natura”, Halina Janowska- Giłka oraz Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Kobiak. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego i zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tegoroczny plener rozpoczął się 2 września br. Przez prawie trzy tygodnie, artyści inspirowani malowniczym krajobrazem Borów Tucholskich, tworzyli wyjątkowe dzieła.

Na tle tego artystycznego zakątka...ogromna tragedia spowodowana przez nawałnicę. Zapytaliśmy Senatora Andrzeja Kobiaka o wpływ tych dramatycznych wydarzeń na przebieg tegorocznego wydarzenia:

Plener miał wyjątkowy charakter, gdyż odbywał się miesiąc po nawałnicy, która przeszła przez Bory Tucholskie. Artyści - malarze, którzy bardzo wrażliwie odbierają obraz, patrzyli z przerażeniem na połamane lasy i zniszczenia, jakie spowodowała wichura. To co zobaczyli, zakodowało się w ich umysłach, znalazło wyraz w ich pracy twórczej. Świadomość, że sił przyrody nie da się okiełznać, w pewnej perspektywie wpłynęło na artystyczne przesłanie obrazów - mówił Andrzej Kobiak

Warto podkreślić, że wydarzenie ma także charakter edukacyjny. Organizatorzy zaprosili na warsztaty plastyczne młodzież z Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Uczestnicy pleneru ocenili młodych artystów, a najlepsi ich zdaniem, otrzymali wyjątkowe wyróżnienia. Prace licealistów zostały włączone do poplenerowej wystawy.

Wernisaż kończący plener, odbył się 22 września w Pensjonacie ,,Zielony Wiatr” (Brda 5) i został zainaugurowany koncertem. O piękną oprawę muzyczną zadbali: Janusz Strobel- mistrz gitary, wokalistka Anna Stankiewicz oraz saksofonista Mariusz „Fazi” Mielczarek. Program pn. ,,Byle nie o miłości” obejmował znane utwory Agnieszki Osieckiej. Najlepszą rekomendacją koncertu były owacje na stojąco i prośby publiczności o występ na bis.

Goście wernisażu w dalszej części mogli podziwiać wyjątkowe obrazy artystów. W tym gronie byli m.in. Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski czy tez Przewodniczący Rady Miejskiej Tucholi Paweł Cieślewicz. Gości po wystawie tradycyjnie już oprowadzał komisarz pleneru- Jan Wołek.

 

Więcej o plenerze i jego początkach, inspiracji i tworzących go ludziach, opowiedziała nam podczas wernisażu Halina Janowska – Giłka, współgospodarz wydarzenia i Prezes Stowarzyszenia „Via Natura”:

Reporter24.pl: To już szósty Plener Malarski organizowany przez Stowarzyszenie ,,Via Natura". Jak narodzil się pomysł i skąd inspiracja?

H. Janowska-Giłka: Pomysłodawcą i inspiratorem pleneru był nasz wielki przyjaciel i bardzo częsty gość ośrodka ,,Zielony Wiatr”, niestety niedawno zmarły Zbigniew Wodecki. Podczas jednego z pobytów zadzwonił do Jana Wołka: (cytat) ,,Wiesz tu jest takie piękne, klimatyczne miejsce, cudowne krajobrazy, fajni ludzie. Miejsce idealne na plener…” Jan dał się namówić, przyjechał, zachwycił się… i tak to się zaczęło.

Reporter24.pl: W wydarzeniu biorą udział znani artyści z Polski, a nawet z zagranicy. Kim są uczestnicy plenerów? Jak przebiegała tegoroczna edycja?

H. Janowska-Giłka: Artyści z zagranicy są u nas nie po raz pierwszy. Już od pierwszego pleneru gościliśmy artystów z Białorusi czy Niemiec, a w tym roku z Ukrainy. Nie da się ukryć, że uczestnicy plenerów to znani malarze. Wystarczy przypomnieć takie nazwiska jak Andrzej Fogtt czy Maestro Żegalski. Są też artyści, którzy przyjeżdżają do nas niezmiennie co roku, m.in. prof. Waldemar Marszałek, Tomek Lubaszka, Jan Bonawentura Ostrowski, Daniel Pielucha, no i oczywiście Jan Wołek będący jednocześnie komisarzem wszystkich plenerów. Co roku, pojawiają się nowi artyści, co jednocześnie urozmaica plener o nowe techniki i nurty. Pierwszy raz uczestniczył rzeźbiarz Warto wspomnieć, że w ramach pleneru artyści prowadzą warsztaty malarskie z młodzieżą ze szkół średnich, m.in. Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. To niezwykle twórcze i ciekawe spotkania. W tym roku wzbogacono formułę o konkurs, w którym najlepsze prace docenione nagrodami Marszałka Województwa i Senatora Kobiaka. Wyróżnione prace wystawiliśmy na poplenerowym wernisażu. Dodam tylko, że wystawa przeniesie się do TOK-u w Tucholi, a następnie Bydgoszczy. Miłym, corocznym akcentem jest powiązanie różnych rodzajów sztuki np. z muzyką. I tak, wystąpili już u nas Zbyszek Wodecki, Jacek Wójcicki, Renata Zarębska, Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem, Mirosław Czyżykiewicz i inni. W tym roku gościmy mistrza Gitary Janusza Strobla wraz z wokalistką Anną Stankiewicz i Mariuszem ,,Fazi” Mielczarkiem. Kolejny, szósty plener dobiegł końca, ale mam nadzieję, że wszyscy już tęsknią za kolejnym.

Reporter24.pl: Każdy plener jest inny i wyjątkowy. Niezmiennie, to piękno Borów Tucholskich i ludzie, którzy tworzą to miejsce. Jak wyglądał tegoroczny plener? Czym różnił się od innych?

H. Janowska-Giłka: W tym roku Bory Tucholskie przywitały malarzy zupełnie innym, zmienionym krajobrazem pozostawionym przez nawałnicę. Krajobraz niewątpliwie smutny, ale też refleksyjny. Na szczęście artyści malują nie tylko pejzaże. Bory inspirują do podejmowania różnej tematyki. Co należy podkreślić, zabrakło naszego przyjaciela, Zbyszka Wodeckiego, któremu zawdzięczamy wszystkie plenery. Wzruszającym akcentem był portret Zbyszka, który namalował Jan Wołek. Obraz znalazł szczególne miejsce w Ośrodku ,,Zielony Wiatr”, do którego tak chętnie zawsze wracał…

Partner Główny:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Warsztaty dla młodzieży w ramach Międzynarodowego Pleneru Malarskiego

15 września br. na terenie Pensjonatu ,,Zielony Wiatr” (Brda 5, Rytel) przygotowano wyjątkowe warsztaty dla młodzieży licealnej. Komisarz wystawy, Jan Wołek powitał gości i przybliżył historię plenerów organizowanych przez Stowarzyszenie ,,Via Natura” na czele z Prezes Haliną Janowską- Giłką.  Jan Wołek podkreślił, że ,,istnieje coś w rodzaju, nie tyle wrażliwości, co spoiwa, które łączy ze sobą różne kategorie estetyczne. Próbujemy tego dowieźć uczestnicząc w kolejnej edycji pleneru im. Leona Wyczółkowskiego. Dodał także, że w rezultacie spotkań plenerowych sztuki uczestników się nie unifikują. To jest nasz język. To alfabet, który wymówiliśmy przez całe życie. Każdy z nas ,,mówi” po swojemu. Niemniej z radością i przyjemnością patrzymy, że w inny sposób i innym językiem można opowiedzieć o tych samych sprawach […] ".

W ramach warsztatów młodzież przywiozła swoje prace, które zostały ocenione przez uczestników pleneru. Nagrody dla wyróżnionych osób zostały ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Senatora Andrzeja Kobiaka. Najlepsze prace zostaną włączone do wernisażu poplenerowego w przyszły piątek,
22 września. To wyjątkowe wyróżnienie i wspaniała okazja, by pochwalić się swoją pracą- wskazuje jedna z uczennic. Młodzi artyści otrzymali liczne wskazówki dotyczące swojego warsztatu oraz bezcenne rady na dobry początek artystycznej drogi.
Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Via Natura już po raz szósty zaprosiło artystów do udziału w wyjątkowym plenerze pod hasłem "Bory Tucholskie. Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu", który odbywa się w dniach 2-24 września 2017. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Malowniczy krajobraz Borów Tucholskich znowu stał się inspiracją dla artystów z Polski i nie tylko.
2 września odbędzie się wernisaż wystawy na zakończeniu pleneru. Wydarzenie zainauguruje koncert Strobel - Stankiewicz pn. "Wolna muzyka".
W październiku i listopadzie zaplanowano przygotowanie wystaw poplenerowych m.in. w Tucholi.
Plener jest współfinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partner Główny:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka
13 września br. rozpoczęła się trzecia edycja Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka połączona z Konferencja Korczakowską. W wydarzeniu, jako Kawaler Orderu Uśmiechu, uczestniczy Halina Janowska- Giłka. Całość rozpoczęła się w siedzibie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej uroczystością nadania przez Akademię doktoratu honoris causa Marcie Santos Pais (Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci).
Sesje plenarne z udziałem ok. 80 specjalistów odbywają się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i potrwają do 16 września br.

Fotorelacja z wydarzenia już niebawem!

 

 

 

fot. Andrzej Drelich
fot. Andrzej Drelich

Uroczyste otwarcie nowych oddziałów w tucholskim Przedszkolu

W miniony wtorek, 12 września 2017 r. Halina Janowska – Giłka: Prezes Stowarzyszenia Via Natura i Kawaler Orderu Uśmiechu, uczestniczyła w oficjalnym otwarciu trzech nowych oddziałów w Przedszkolu nr 1 w Tucholi. Dotąd placówka liczyła 11 oddziałów. Warto podkreślić, że tucholskie przedszkole funkcjonuje już od trzydziestu lat i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ramach uroczystości dzieci przygotowały wyjątkowy występ artystyczny.

 

 

 

 

 

 

Narodowe Czytanie w Tucholi

2 września 2017 odbyła się kolejna edycja akcji ,,Narodowe Czytanie'. W tym roku interpretacji poddano fragmenty ,,Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Prezes Stowarzyszenia, Halina Janowska-Giłka uczestniczyła w wydarzeniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Janty - Połczyńskiego w Tucholi. Warto wspomnieć, że akcja została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku. Dotąd w całej Polsce odczytywano dzieła m.in. Aleksandra Fredry, Bolesława Prusa oraz Henryka Sienkiewicza.

fot. MBP w Tucholi

 

 

Krajobraz po nawałnicy
Krajobraz po nawałnicy

Po nawałnicy w Borach Tucholskich...

Stowarzyszenie Via Natura powstało, by pomagać człowiekowi, ale też dbać i chronić dziedzictwo przyrodnicze. Wspieramy wszelkie inicjatywy, które są zgodne z naszymi celami. Tym bardziej, obok tragicznych skutków nawałnicy, nie mogliśmy przejść obojętnie. Nasi wolontariusze od wielu dni udzielają pomocy na terenie Borów Tucholskich. Jest jeszcze mnóstwo pracy, ale równie dużo zapału i zaangażowania. Ogrom zniszczeń wymaga wiele siły, którą na pewno znajdziemy. Bory Tucholskie nigdy nie będą już takie same, ale wspólnie próbujemy przywracać normalność.
Działamy dalej. Z troski o człowieka i w zgodzie z naturą.

 

 

 

Międzynarodowy Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego w Brdzie
Stowarzyszenie Via Natura zaprasza do udziału w VI edycji wyjątkowego pleneru pod hasłem "Bory Tucholskie. Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu" , który odbędzie się w dniach 2-24 września 2017. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Organizatorzy po raz kolejny zaprosili uczestników pleneru do ośrodka Zielony Wiatr w miejscowości Brda. Malowniczy krajobraz Borów Tucholskich znowu stanie się inspiracją dla artystów z Polski i nie tylko. Międzynarodowy charakter wydarzenia i wyjątkowi uczestnicy… to najlepsza rekomendacja dla gości.
Stowarzyszenie Via Natura przygotowało harmonogram atrakcji, na które mogą liczyć goście pleneru.
Już 3 i 9 września odbędą się warsztaty i wykłady dla młodzieży licealnej z Bydgoszczy i Torunia na temat historii regionu związanej z grodziskiem w Raciążu czy też malarstwa w ujęciu dziedzictwa krajobrazu.
Od 15 do 19 września artyści wybiorą spośród nadesłanych przez licea prac młodzieży, te najlepsze, które zostaną zaprezentowane na wystawach poplenerowych.
22 września odbędzie się wernisaż wystawy na zakończeniu pleneru. Wydarzenie zainauguruje koncert Strobel - Stankiewicz pn. "Wolna muzyka".

W październiku i listopadzie zaplanowano przygotowanie wystaw poplenerowych m.in. w Tucholi.
Plener jest współfinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partner Główny:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

 

 

 

 

Bajkowy Dzień Dziecka w Bydgoszczy

1 czerwca br. Prezes Stowarzyszenia Via Natura uczestniczyła w ,,Bajkowym Dniu Dziecka" z balkonu Święcickiego w Bydgoszczy. W tym wyjątkowym dniu p. Halina Janowska-Giłka wspierała organizację wydarzenia jako Kawaler Oredru Uśmiechu. Inicjatorem wydarzenia był Senator RP Andrzej Kobiak oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dla dzieci przygotowano muzyczną zabawę oraz konkursy i gry z nagrodami. Pani Prezes dostarczyła również upominki od Rzecznika Praw Dziecka. 

Powiatowy Dzień Dziecka w Tucholi

 Organizowana co roku impreza na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Tucholi. gromadzi najmłodszych mieszkańców Powiatu Tucholskiego. Współorganizatorem Powiatowego Dnia Dziecka w Tucholi jest Halina Janowska-Giłka, która uczestniczyła w tym wydarzeniu także jako Kawaler Orderu Uśmiechu. Przygotowano z tej okazji liczne atrakcje, m.in. konkursy zorganizowane przez strażaków i policjantów. czy też pokazy z udzielania pierwszej pomocy, dmuchane zamki, pokazy i  symulator dachowania. Warto wspomnieć o wystawie prac plastycznych uczestników konkursu na temat numeru alarmowego 112. W konkursach można było otrzymać upominki od Rzecznika Praw Dziecka.

 

 

Konferencja w Bydgoszczy poświęcona Leonowi Janta-Połczyńskiemu

W związku z tym, że Stowarzyszenie VIA NATURA realizuje szeroko pojęty cel edukacyjny,  
26 maja br. reprezentacja z Tucholi, w tym Halina Janowska-Giłka, uczestniczyli  w konferencji naukowej pn. Leon Janta-Połczyński (1867-1961) – działacz niepodległościowy, minister i senator II RP w 150 rocznicę urodzin. Przedsięwzięcie wpisywało się w tegoroczne obchody 150.lecia urodzin tej wybitnej, ale zapomnianej postaci bezpośrednio związanej z Borami Tucholskimi.  Pierwsza z prelekcji w panelu eksperckim wygłoszona została przez dr Jerzego Szwankowskiego i dotyczyła dziejów Rodu do przełomu XIX/XX w. Kolejny prelegent, prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski poruszył bardzo rozbudowany rozdział w życiorysie L. Janty-Połczyńskiego. Przybliżył działalność patriotyczną i niepodległościową tego polityka w początkowych dekadach XX w.

Z kolei prof. dr hab. Zdzisław Biegański opisał aktywność L. Janty-Połczyńskiego jako senatora w dwóch kadencjach: 1922-1927 oraz 1930-1935. Ostatni referat wygłoszony przez prof. dr. hab. Jacka Knopka dotyczył głównie działalności ministerialnej w pięciu rządach II RP, tj. w latach 1930-1932.

W następstwie powyższego wydarzenia zostanie wydana publikacja pokonferencyjna w całości poświęcona Leonowi Janta-Połczyńskiemu.

 

 

 

150.lecie urodzin Patrona Zespołu Szkół Licealnych i

Agrotechnicznych w Tucholi

 

Prezes Stowarzyszenia Via Natura, Halina-Janowska Giłka uczestniczyła w uroczystości jubileuszu 150. urodzin Leona Janty-Połczyńskiego, Patrona ZSLiA. Po Mszy św. zebrani przenieśli się do budynku szkoły przy ul. Nowogrodzkiej, by uczestniczyć w oficjalnej części. W trakcie Halina Janowska-Giłka otrzymała podziękowanie za współorganizację wyjazdu tuchoskiej młodzieży do Senatu RP na wystawę poświęconą Leonowi Janta-Połczyńskiemu. 

 

 

 

fot. Andrzej Drelich
fot. Andrzej Drelich

Dzień Flagi w Tucholi

 

2 maja w Tucholi odbyły się uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie zorganizowały Starosto Powiatowe w Tucholi orzaz Chorągiew Kujawsko-Pomorska. Partnerem uroczystości było Stowarzyszenie Via Natura. Prezes, Halina Janowska-Giłka uczestniczyła we Mszy Św. w Kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi, a następnie oficjalnej części na Tucholskim Rynku gdzie również powitała zebranych. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców wyjątkowe atrakcje, m.in. montaż muzyczno-taneczny przygotowany przez zuchy i harcerzy Hufca ZHP Tuchola i Zespół „Młodzi Borowiacy” działający przy Szkole Podstawowej nr 3 w Tucholi.
Tuchola, jak co roku, zachwyciła biało-czerwonymi barwami.

 

 

 

 

Niedziela Palmowa z Hospicjum św. Małgorzaty

Prezes Stowarzyszenia, Halina Janowska- Giłka co roku aktywnie uczestniczy w zbiórce funduszy na rzecz tucholskiego Hospicjum św. Małgorzaty. W minioną niedzielę, 9 kwietnia wraz z wolntariuszami zbierała datki, a także rozdawała żonkile w ramach corocznej akcji Pola Nadziei. Ciekawym punktem wydarzenia był wyjątkowy konkurs palm zorganizowany zaraz po Mszy św. w tucholskim Kościele Bożego Ciała.  Stowarzyszenie Via Natura od wielu lat wspiera tucholskie hospicujm.

 

 

 

Uroczyste wręczenie stypendiów!

16 stycznia br. Stowarzyszenie Via Natura uroczyście wręczyło certyfikaty i nagrody dla kolejnych sześciu swoich stypendystów. Pani Prezes Halina Janowska- Giłka przybliżyła główne założenia akcji stypendialnej. Jak podkreśliła: jedną z wielu czynności wynikających ze statutu stowarzyszenia, a zarazem główną, jest coroczne przyznawanie stypendiów […] Przez ostatnie osiem lat przyznano 45 stypendiów, a łączna kwota jaka dotarła do studentów w tym okresie to ponad dwieście tysięcy złotych. W spotkaniu nie mogli uczestniczyć wszyscy nagrodzeni, stąd upominki odebrali także rodzice.
Przypomnijmy, że dzięki wsparciu wielu darczyńców, stypendyści „Via Natury” otrzymują po 500 zł miesięcznie przez cały pierwszy rok studiów. O stypendium mogą się ubiegać maturzyści z powiatu tucholskiego, którzy podczas egzaminu maturalnego otrzymali wysokie oceny i legitymują się odpowiednim dochodem na członka rodziny.

 

 

 

 

50-lecie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czersku

18 listopada br. Halina Janowska- Giłka, Prezes Stowarzyszenia Via Natura, a przede wszystkim jako Kawaler Orderu Uśmiechu, uczestniczyła w wyjątkowym jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku. W swoim przemówieniu pogratulowała dyrekcji szkoły oraz całej kadrze pedagogicznej dotychczasowych osiągnięć, a uczniom wspaniałych chwil i radości z pozyskiwania wiedzy.
Należy dodać, że Prezes Stowarzyszenia nie bez powodu pojawiła się akurat w szkole im. Janusza Korczaka jako Kawaler Orderu Uśmiechu. To wyjątkowe odznaczenie przyznawane przez dzieci jest realizacją testamentu wybitnego pedagoga i pisarza, który apelował o podmiotowe traktowanie najmłodszych. Bo jak mawiał „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

 

 

 

 

Koncert Zbigniewa Wodeckiego dla Kingi Szwedy!

12 listopada br. w Tucholskim Ośrodku Kultury odbył się wyjątkowy koncert charytatywny. Dla publiczności wystąpił Zbigniew Wodecki, a wszystkie fundusze zebrane podczas imprezy tj, ze sprzedaży biletów oraz datków, zostały przekazane na konto ciężko chorej Kingi Szwedy. Sala była wypełniona po brzegi. W wydarzeniu aktywnie uczestniczyła także prezes „Via Natury” Halina Janowska- Giłka. Nie zabrakło wzruszeń i słów wsparcia. To bez wątpienia koncert, który daje nadzieje i siłę.
Przypomnijmy, że Kindze można pomóc dokonując wpłaty na subkonto Fundacji Forani:
24 1750 0012 0000 0000 3287 3456
W tytule przelewu należy koniecznie wpisać: „DAROWIZNA Kinga Szweda”
Można też pomóc przekazując 1% podatku.
Wpisując numer KRS Fundacji Forani: 0000420954 i cel szczegółowy: Pomoc Kinga Szweda

 

 

 

 

Stowarzyszenie „Via Natura” podsumowuje
swoją działalność!

Od 11 lat „Via Natura” wykazuje się aktywnością w Tucholi i nie tylko. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi grafikami podsumowującymi wieloletnią działalność Stowarzyszenia.

 

 

 

 

 

Robert Janowski wsparł fundusz stypendialny stowarzyszenia!

Znany aktor i piosenkarz Robert Janowski przekazał kwotę 1500 zł, by wesprzeć tegoroczną akcję stypendialną. Przypomnijmy, że artysta jest także członkiem „Via Natury” i na zaproszenie Prezes Haliny Janowskiej-Giłki uczestniczy w wielu wydarzeniach organizowanych w Tucholi. Niejednokrotnie już zachwycił tucholską publiczność swoimi występami. Warto podkreślić, że w tym roku stypendia przyznano 6 absolwentom, którzy rozpoczęli studia na następujących uczelniach: Politechnika Poznańska (inżynieria zarządzania; inżynieria chemiczna i procesowa, automatyka i robotyka), Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku, Uniwersytet Gdański (ekonomia) oraz Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy (zootechnika).
Wsparcie, we współpracy z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności, wynosi 5000 zł na pierwszy rok studiów i wypłacane jest w kwocie 500 zł co miesiąc. Od początku akcji stypendialnej wypłacono studentom łącznie 221 tys zł.

 

 

Nasi stypendyści rozpoczęli naukowe zmagania!

Uczelnie wyższe powitały kolejny rok akademicki. To szczególne wydarzenie, bo stanowi początek nowych wyzwań i przedsięwzięć. Z pewnością dzień inauguracji jest dużym przeżyciem dla pierwszorocznych studentów. Wkraczają w nowy etap swojej dydaktycznej ścieżki, by za kilka lat ponownie zasiąść w tym samym miejscu już jako dumni absolwenci swojej uczelni. Szczególnie na początku swojej naukowej drogi młodzi ludzie potrzebują wsparcia, także finansowego. Stowarzyszenie Via Natura wychodzi naprzeciw tym zmaganiom prowadząc coroczną akcję stypendialną, zrzeszając także licznych fundatorów. W tym roku stypendia przyznano 6 absolwentom, którzy rozpoczęli studia na następujących uczelniach: Politechnika Poznańska (inżynieria zarządzania; inżynieria chemiczna i procesowa, automatyka i robotyka), Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku, Uniwersytet Gdański (ekonomia) oraz Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy (zootechnika).

W ramach tej inicjatywy o wsparcie finansowe mogą ubiegać się absolwenci szkół średnich z powiatu tucholskiego, którzy z egzaminu maturalnego otrzymali odpowiednio wysoką liczbę punktów i równocześnie posiadają stosunkowo niski dochód w przeliczeniu na członka rodziny. Wsparcie wynosi 5000 zł na pierwszy rok studiów i wypłacane jest w kwocie 500 zł co miesiąc. Przypomnijmy, że inicjatorką corocznej akcji stypendialnej jest prezes Stowarzyszenia „Via Natura”- Halina Janowska- Giłka. Dotychczasowe spotkania z laureatami akcji stypendialnej napawają dumą. Wielu z nich obecnie zajmuje wysokie pozycje na uczelniach wyższych, prowadzi badania, rozpoczyna studia doktoranckie. To wiadomości, które napawają dumą i dają motywację do kontynuowania inicjatywy stypendialnej.
Młodym naukowcom pozostaje życzyć determinacji w realizacji planów na rzecz budowania społeczeństwa i gospodarki wiedzy. Rosnąca liczba zdolnych studentów z powiatu tucholskiego jest podwodem do optymizmu i zadowolenia.
Dla zainteresowanych osób- szczegóły dotyczące przyznawania wsparcia finansowego znajdują się w zakładce ZASADY PRZYZNAWANIA.

 

 

 

 

 

Wernisaż wystawy poplenerowej ,,Bory Tucholskie- inspiracje”

 

,Jeżeli chodzi o radość bycia tutaj, to bezsprzecznie jest to jeden z najmilszych plenerów w Polsce”…tymi słowami podsumował wydarzenie Jan Wołek, znany artysta malarz i komisarz przedsięwzięcia.

Zwieńczeniem VI Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego była wyjątkowa wystawa inspirowana malowniczymi Borami. Przypomnijmy, że organizatorem wspomnianego pleneru było Stowarzyszenie Via Natura z Tucholi. Wernisaż odbył się 23 września 2016 roku w Pensjonacie Zielony Wiatr (w miejscowości Brda). To właśnie tutaj, w samym centrum malowniczych Borów artyści z całego kraju odnaleźli spokój i natchnienie do pracy twórczej. Jet to zdecydowanie kolejny sukces organizacyjny tucholskiego Stowarzyszenia.
Wernisaż zgromadził wielu znamienitych gości, których powitała Prezes Halina Janowska- Giłka. Plener w kilku słowach doskonale podsumował Jan Wołek, komisarz wydarzenia. W tym wyjątkowym gronie znaleźli się malarze: Elżbieta Grzybek, Aneta Jaźwińska, Grzegorz Kalinowski, Magdalena Kapuścińska-Borkiewicz, Jerzy Suchwałko, Tomasz Lubaszka, Waldemar Marszałek, Jan Bonawentura Ostrowski, Daniel Pielucha, Benedykt Kroplewski, Jan Wołek. Wśród gości na wernisażu należy wymienić m.in. Europosła Tadeusza Zwiefkę, Senatora Andrzeja Kobiaka, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem, Macieja Puto- dyrektora Filharmonii Pomorskiej, malarza Zenona Korytowskiego oraz wielu innych miłośników sztuki z Powiatu Tucholskiego, Bydgoszczy oraz całego województwa Kujawsko- Pomorskiego. Część artystyczna wydarzenia należała do Renaty Zarębskiej, artystki kabaretowej, która wykonała znakomite utwory i parodie, czym zachwyciła zebraną publiczność.Nie zabrakło ciepłych słów, wzruszeń, gratulacji i wspomnień z ostatnich tygodni twórczych zmagań artystów.

 

 

Zaproszenie na wystawę poplenerową „Bory Tucholskie-inspiracje”

Stowarzyszenie Via Natura po raz kolejny organizuje wyjątkową wystawę dzieł malarskich pn. Bory Tucholskie- inspiracje”. Wydarzenie odbędzie się 23 września 2016 o godzinie 18 w pensjonacie ,,Zielony Wiatr” w Borach Tucholskich. Tegoroczna wystawa inspirowana jest plenerem malarskim im. Leona Wyczółkowskiego, jak dotąd organizowanym także w latach 2012-2015 w miejscowości Brda w Borach Tucholskich. Komisarzem tej edycji jest znany poeta, malarz, pieśniarz Jan Wołek. Plener został zorganizowany dzięki staraniom prezesa stowarzyszenia Via Natura- Haliny Janowskiej – Giłki oraz pod patronatem honorowym Senatora RP Andrzeja Kobiaka.
Bory Tucholskie stały się inspiracją dla artystów z całej Polski, którzy swoje natchnienie odnaleźli w pensjonacie Zielony Wiatr w miejscowości Brda położonym w Borach Tucholskich. W wernisażu zobaczymy efekty prac takich artystów jak: Elżbieta Grzybek, Aneta Jaźwińska, Grzegorz Kalinowski,a Magdalena Kapuścińska-Borkiewicz, Jerzy Suchwałko, Tomasz Lubaszka, Waldemar Marszałek, Jan Bonawentura Ostrowski, Daniel Pielucha, Benedykt Kroplewski, Jan Wołek.

 

 

Trwa Ogólnopolski Plener Malarski im.
Leona Wyczółkowskiego

 

To już szósty plener malarski odbywający się w pensjonacie Zielony Wiatr w Borach Tucholskich. Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowane dzięki staraniom prezesa stowarzyszenia Via Natura- Haliny Janowskiej – Giłki. Bory Tucholskie stały się inspiracją dla artystów z całej Polski.
Znani polscy malarze poraz kolejny swoje natchnienie odnaleźli właśnie w pensjonacie Zielony Wiatr w miejscowości Brda położonym w malownicznych Borach Tucholskich. W wydarzeniu wzięli udział: Elżbieta Grzybek, Aneta Jaźwińska, Grzegorz Kalinowski, Magdalena Kapuścińska-Borkiewicz, Jerzy Suchwałko, Tomasz Lubaszka, Waldemar Marszałek, Jan Bonawentura Ostrowski, Daniel Pielucha, Benedykt Kroplewski, Jan Wołek.
W ramach pleneru odbyły się także wyjątkowe warsztaty dla młodzieży. Najpierw, 13 września do Brdy przejechały „Wiolinki” czyli zespół muzyczny prowadzony w Szkole Podstawowej nr 1 w Tucholi przez panią Marzennę Tyrańską. Część muzyczną poprowadził Zbigniew Wodecki, a artystyczną uczestnicy pleneru. „Wiolinki” zadbały tradycyjnie o oprawę muzyczną spotkania, wywołując zachwyt zebranych gości. Kilka dni później, 15 września z malarzami spotkała się młodzież z Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, która zaprezentowała swoje dotychczasowe prace. Warsztaty poprowadził Jan Wołek- znany poeta, malarz, pieśniarz. Dla dzieci spotkanie z artystami było niebywałą okazją do wymiany poglądów na temat sztuki, ale także otrzymania wskazówek na dalszej ścieżce twórczości.

 

 

Powiatowy Dzień Dziecka
w Tucholi

4 czerwca 2016 r. w ramach obchodów Powiatowego Dnia Dziecka, Tucholę odwiedził Patron Honorowy wydarzenia-Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Uroczystości połączone były z Dniem Rodzicielstwa Zastępczego oraz XIV Przeglądem Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursu na plakat pt. „Dziecięce marzenia”, który Patronatem Honorowym objęła Halina Janowska- Giłka- Kawaler Orderu Uśmiechu i Prezes Tucholskiego Stowarzyszenia Via Natura. Zwycięzcy zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi i upominkami. Pani Prezes także towarzyszyła Rzecznikowi Praw Dziecka podczas sobotniej imprezy oraz rozdania nagród.

Zdjęcie:www.brpd.gov.pl

 

 

Stypendia Pomostowe 2016 / 2017

Stowarzyszenie „Via Natura” ma przyjemność poinformować, że zbliża się kolejna edycja Programu Stypendiów Pomostowych. Pismo w tej sprawie, od ogólnopolskiego organizatora tej akcji – Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, dotarło już do Stowarzyszenia. Jest to 15 przedsięwzięcie stypendialne Fundacji i 10 w którym uczestniczy „Via Natura”. Dotychczas w ramach tej akcji stypendialnej udało się Stowarzyszeniu pomóc 39 młodym ludziom z Powiatu Tucholskiego.
Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy absolwentów szkół średnich z terenu naszego powiatu do udziału w tym przedsięwzięciu stypendialnym. Informacje o Programie, zostały zamieszczone na stronie internetowej http://www.stypendia-pomostowe.pl. Ukażą się także w prasie lokalnej i na bieżąco na stronie www.vianatura.tuchola.pl .
Zasady przyznawania stypendiów i udziału organizacji pozarządowych w Programie nie uległy zmianie w stosunku do ubiegłego roku. Stypendium wynosić będzie 5.000 zł i będzie wypłacane w 10 miesięcznych ratach.
Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów XV edycji Programu Stypendiów Pomostowych zawiera następujące postanowienia:
1. Stypendium pomostowe, przyznawane jest tylko na okres pierwszego roku dziennych studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich realizowanych w polskich publicznych uczelniach akademickich.
2. Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są maturzyści, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną w 2016 roku i którzy spełniają łącznie następujące kryteria:
a) są obywatelami polskimi lub posiadają Kartę Polaka,
b)posiadają rekomendację Organizacji Lokalnej uczestniczącej w XV edycji Programu,
c)mieszkają na terenach wiejskich lub w miastach do 20 tys. mieszkańców potwierdzone zameldowaniem. Okres zameldowania nie może być krótszy niż 2 lata od daty ogłoszenia Programu na stronie www.stypendia-pomostowe.pl
d) pochodzą z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, tzn. o dochodzie rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochodzie osoby uczącej się nie wyższym niż 1295 zł lub 1480 zł, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (dochód netto wyliczony z czerwca 2016 r.),
e) osiągnęli na egzaminie maturalnym liczbę punktów nie niższą niż 90. Algorytm obliczenia liczby punktów zamieszczony jest w załączniku do Regulaminu,
f) Pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium będą mieli dotychczasowi stypendyści Organizacji Lokalnej. W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria, określone w ust. 1, jest większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają osoby, które uzyskały najwyższą liczbę punktów na egzaminie maturalnym. W przypadku równej liczby punktów pierwszeństwo mają osoby o najniższych dochodach w rodzinie.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Programie i równocześnie informujemy, że dysponujemy 7 miejscami, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że liczba ta może się zmienić, gdy znana będzie ogólna liczba zgłoszonych do Programu kandydatów. Formularze zgłoszeniowe będą dostępne na stronie Programu od 1 lipca 2016 roku.
Pragniemy również dodać, że bycie stypendystą pomostowym na I roku otwiera przed studentami wiele możliwości na starszych latach w formie stypendiów naukowych, stypendiów na odbycie części studiów na zagranicznej uczelni, stypendiów doktoranckie i językowe, a także staże zagraniczne i praktyki krajowe.
Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę i wsparcie naszym wszystkim naszym darczyńcom, dzięki którym udaje nam się zebrać konieczne środki na kontynuowanie tej akcji.
Prezes Stowarzyszenia
Halina Janowska Giłka

Informacje na temat stypendiów pomostowych będą się pojawiać na stronie
www.stypendia-pomostowe.pl
www.vianatura.tuchola.pl
reporter-24.pl
adres do korespondencji
vianatura@wp.pl

Relacja ze spotkania ,,Choroby laryngologiczne u dzieci 5-10-15”

16 kwietnia br. Prezes Stowarzyszenia Via Natura, pani Halina Janowska- Giłka zorganizowała kolejne spotkanie z cyklu ,,Droga do zdrowia” pn. Choroby laryngologiczne u dzieci 5-10-15. Wykład poprowadził gość specjalny dr Karol Myszel- wybitny specjalista, lekarz- laryngolog, audiolog i foniatra. Wykład miał miejce w Tucholskim Ośrodku Kultury. Prezes Stowarzyszenia otworzyła spotkanie i przedstawiła gościa. Na wstępie o oprawę artystyczną zadbał tucholski zespół muzyczny „Wiolinki” pod okiem Marzenny Tyrańskiej. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie przez wzgląd na bardzo ważną tematykę związaną z problemami laryngologicznymi dzieci oraz skuteczną profilaktykę w tym zakresie. Dr Karol Myszel zobrazował kwestie związane m.in. infekcjami górnych dróg oddechowych, chorobami uszu, przewlekłym zapaleniem migdałków, a nawet wyjaśnił w jaki sposób reagować gdy ciało oddechowe znajdzie się w drogach oddechowych dziecka. Dr Myszel rozwiał wiele wątpliwości rodziców, a także chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Pani Halina Janowska- Giłka otrzymała podziękowanie za trud i zaangażowanie włożone w organizację kolejnego, ciekawego i potrzebnego spotkania.